Last week at my local Aldi, it seems the store manager greatly overestimated the demand for whole fresh chickens. At $0.69/lb they were a good deal, but their sell-by date was the following day and there were a ton of 'em. The manager's special was $2 off each bird. If you do the math, you're looking at, on average, a cost of $0.04/lb. And my chest freezer happened to have a whole lot of space available.
Cha-Ching!
I bought a little over 38 pounds worth of whole chickens for just under $10.50.
You might think that the deal ends there, but do you have any idea how very economical a whole chicken is? You can get at least 2 meals out of one chicken. You get the roast chicken (meal 1), you get the "casserole meat" (meal 2, maybe even 3 and possibly 4) and you can boil down the carcass with some veggies (or not) to get stock - which is so very much better than any store-bought broth - and guess what, friends and neighbors? You don't pay $1 for a 10 ounce can of it.
Today I roasted 2 chickens. Wunderkind and I feasted on roast chicken with baked potatoes and grape tomatoes for lunch, and The Mr. enjoyed my signature chicken salad with apples and pecans for his supper. I have a whole lot of chicken left over for our meals for the remainder of the week, and I have tons and plenty of stock frozen in ice cube trays for recipes coming up. I even saved the fat I skimmed from the top of the stock to use as pan drippings for The Mr.'s omelet tomorrow morning.
Not bad for $2.
No comments:
Post a Comment